Kodėl ašaroja akys?

Kodėl ašaroja akys? Ar esi kada nors jautęs, kaip ašaros nevaldomai teka iš tavo akių, nors stengiesi jas susilaikyti? Tai natūralus žmogiškas reiškinys, kurio priežastys siejasi su emocinėmis, refleksinėmis ar dirginančiomis situacijomis. Kodėl verkiame ir ką tai reiškia? Šiame straipsnyje tyrinėsime verksmo fenomeną, jo tikslus, psichologines bei sveikatos naudas.

Ašaros: Kaip jos atsiranda ir kokia yra jų paskirtis?

Prieš įsigilindami į verksmo priežastis, svarbu suprasti, kas sudaro ašaras ir kokia yra jų paskirtis.

Ašarų sudėtis

Ašaros yra sudėtinga skysčių mišinys, kurį sudaro vanduo, druskos ir riebalai. Be šių elementų, ašaros taip pat turi antiseptinių medžiagų, kurios padeda apsaugoti akis nuo infekcijų.

Ašarų paskirtis

Ašaros atlieka keletą svarbių funkcijų:

 • Drėkina akies paviršių ir taip padeda išlaikyti akių sveikatą.
 • Apsaugo akis nuo dulkių, svetimkūnių ar kitų dirgiklių, veikiančių aplinką.
 • Palaiko tinkamą akių paviršiaus raiščių išsidėstymą, užtikrinant aiškų regėjimą.
 • Skatina emocinį išsivadavimą ir autoreguliaciją.

Kodėl mes verkiam?

Verkimą lemia įvairios priežastys, ir dažnai tai yra mūsų organizmo natūralus būdas reaguoti į tam tikras situacijas.

Emocinės ašaros

Emocinio verksmo priežastys gali būti įvairios: džiaugsmas, liūdesys, pyktis, baimė ar net palengvėjimas. Verkdami mes išreiškiame giliai slypinčias emocijas, kurias kartais sunku verbalizuoti.

Refleksinės ašaros

Refleksinio verksmo atveju ašaros teka dėl išorinių dirgiklių, kurie patenka į akį ar jos aplinką. Tai gali būti dulkės, svetimkūniai, vėjas ar saulės spinduliai. Refleksinis verksmas yra mūsų akies apsauginė reakcija.

Dirginančios ašaros

Dirginančios ašaros atsiranda, kai akis patenka į kontaktą su chemikalais, kurie sukelia jos sudirginimą. Tai gali būti stiprūs kvapai, svetimkūniai ar kitokie dirgikliai, kurie veikia akies gleivinę.

Kodėl ašaroja akys

Verkimas ir psichologija: Kodėl ašaroja akys

Verkimą dažnai siejame su emociniais išgyvenimais, tačiau tai taip pat turi svarbių psichologinių aspektų.

Skaityti   Kodėl tinsta akių vokai

Katarzinis verksmas

Kartais verkimas gali būti kaip katarzės forma, leidžianti išlaisvinti įsikaupusias emocijas ir išvalyti vidinę įtampą. Po stiprių emocinių patirčių verkimą gali lydėti palengvėjimas ir jausmas, kad pasikeitėme.

Emocinis ryšys

Verkimą galima laikyti emociniu ryšiu su kitais žmonėmis. Kai matome kitą žmogų verkiantį, mes jaučiamės artimesni ir gauname įspūdį, kad galime jam pasitarnauti ar palaikyti.

Emocijų komunikacija

Kartais kalbėti apie savo jausmus yra sunku, tačiau verkimas yra universalus būdas išreikšti tai, ką jaučiame. Jis padeda kitiems žmonėms suprasti mūsų emocijas ir pajusti, kad esame pažeidžiami ir jautrūs.

Verkimo sveikatos nauda

Nors verkimas gali būti laikomas silpnybės požymiu, jis taip pat turi naudos sveikatai.

Streso mažinimas

Verkimas padeda sumažinti stresą ir susijusias su juo hormonų koncentracijas organizme. Tai padeda mums atsikratyti įtampos ir nerimo bei geriau jaustis.

Toksinų pašalinimas

Ašaros gali padėti pašalinti iš organizmo toksinus ir nešvarumus, kurie susikaupia išgyvenant stresą ar emocinį nuovargį.

Skausmo malšinimas

Verkimas taip pat gali padėti sumažinti skausmą, nes jis išskiria endorfino – natūralaus skausmo malšinimo hormono – kiekį.

Kultūriniai ir socialiniai aspektai

Verkimą ir jo reikšmę dažnai veikia kultūriniai ir socialiniai veiksniai.

Skirtingos kultūros, skirtingi įpročiai

Verkimas gali būti vertinamas skirtingai skirtingose kultūrose. Kai kuriose kultūrose jis gali būti laikomas normaliu būdu išreikšti emocijas, tuo tarpu kitose jis gali būti laikomas silpnybės požymiu.

Lytis ir verksmas

Taip pat pastebima, kad moterys dažniau verkia nei vyrai. Tai gali būti susiję su socialiniais įpročiais, kurie dažnai ragina moteris daugiau išreikšti emocijas.

Kodėl ašaroja akys

Kaip susidoroti su pernelyg dažnu verkimu?

Kai kurie žmonės gali pastebėti, kad verksmo dažnumas yra didelis ir tai gali turėti neigiamos įtakos jų kasdieniam gyvenimui.

Skaityti   Kodėl elektrinasi plaukai

Nustatyti priežastis

Svarbu nustatyti priežastis, kodėl verkiate dažniau nei norėtumėte. Galbūt tai yra susiję su vidiniais emociniais konfliktais ar psichologiniais sunkumais.

Kreiptis pagalbos

Jei verksmas tampa problemiškas arba jaučiatės jėgų netekę su juo susidoroti, galite kreiptis pagalbos į psichologą ar terapeutą. Jie gali padėti išsiaiškinti gilesnes problemas ir pasiūlyti tinkamas priemones joms spręsti.

Išvada: Kodėl ašaroja akys

Verkimą galima laikyti svarbia emocine ir fiziologine reakcija, kuri padeda mums išreikšti emocijas ir rūpintis savo sveikata. Tai yra natūralus būdas išvalyti sielos ir kūno perteklių bei rasti palengvėjimą nuo streso ir emocinių įtampos momentų. Nepamirškime, kad mes visi esame žmonės ir verkimas yra vienas iš būdų, kaip parodyti savo pažeidžiamumą ir stiprumą vienu metu.

Kodėl ašaroja akys

5 unikalūs dažniausiai užduodami klausimai apie verkimą

 1. Ar verkimas yra normalus?
  Taip, verkimas yra visiškai normalus žmogiškas reiškinys ir yra natūralus būdas išreikšti emocijas.
 2. Kokie yra emocinio verksmo privalumai?
  Emocinio verksmo privalumai apima galimybę išlaisvinti sukauptą įtampą, pajusti palengvėjimą po stiprių emocijų ir sukurti emocinį ryšį su kitais.
 3. Kaip susidoroti su pernelyg dažnu verkimu?
  Svarbu nustatyti priežastis, kodėl verkiate dažniau nei norėtumėte, ir kreiptis pagalbos, jei jaučiatės nevaldomai verkiantys.
 4. Ar vyrai taip pat verkia?
  Taip, vyrai taip pat gali verkti, tačiau dažniau tai daro moterys dėl socialinių ir kultūrinių veiksnių.
 5. Ar ašaros turi sveikatos naudos?
  Taip, ašaros gali padėti sumažinti stresą, pašalinti organizmo toksinus ir sumažinti skausmą.

Similar Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *